• امروز : جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 15 - محرم - 1444
  • برابر با : Friday - 12 August - 2022
0

ابلاغ دستورالعمل‌ جدید برای استفاده از برق در تولید رمزارزها/ گشایش‌های بودجه سال جاری برای تامین آب شرب در مناطق روستایی/ حمایت وزارت نیرو از توسعه و ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها

  • کد خبر : 2026
  • 21 فروردین 1400 - 12:23
ابلاغ دستورالعمل‌ جدید برای استفاده از برق در تولید رمزارزها/ گشایش‌های بودجه سال جاری برای تامین آب شرب در مناطق روستایی/ حمایت وزارت نیرو از توسعه و ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها

وزیر نیرو از ابلاغ دستورالعمل‌ جدید در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق در تولید رمز ارزها خبر داد و افزود: طی هفته‌جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از برق در تولید رمز ارزها ابلاغ می‌کنیم.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردكانيان» روز سه‌شنبه در حاشیه آئین افتتاح پروژه‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع تغییر دولت و چالش‌های صنعت آب و برق طی امسال، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌ در دستگاه‌های خدماتی مثل وزارت نیرو به این ترتیب است که اهمیت امسال مثل سال‌های قبل خواهد بود، البته به این نکته مهم توجه داریم که امسال به دلیل انتخابات و ضرورت حضور حداکثری مردم و طبیعتاً توجهی که ممکن است دیگران از بیرون به کشور به جهت خدشه وارد کردن به این ضرورت (حضور حداکثری) داشته باشند، باید در جهت خدمت‌رسانی و فراهم بودن شرایطی که رضایت خاطر مناسبی را فراهم کند، تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه شرایط تولید برق شرایط خوبی است، اضافه کرد: واحدهایی را که باید در مدار باشند مطابق برنامه قرار دادیم، واحدهایی که تحت تعمیرات‌ سالیانه هستند، ان‌شاءالله قبل از فصل گرم به مدار خواهند آمد، واحد‌های جدیدی که باید افتتاح شوند افتتاح خواهند شد و توافقاتی که باید برای رعایت ملاحظات مربوط به ساعات اوج بار با مصرف کنندگان بزرگ صورت گیرد هم انجام خواهد شد.
وزیر نیرو ادامه داد: مهم‌تر از این‌ موضوعات خود مردم هستند که در استفاده از دستگاه‌های سرمایشی به‌ویژه در مناطق گرمسیری کشور، ان‌شاءالله رعایت بیش از پیش خواهند داشت، چرا که ما هنوز گرفتار بیماری کووید ۱۹ هستیم و می‌بایست با اطمینان خیلی بیشتری عرضه برق را به همه مراکز درمانی، خدماتی و مسکونی صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: در بخش آب شرایط کمی متفاوت است، در سال‌آبی جاری به نسبت سال قبل و به نسبت متوسط بلندمدت با کاهش بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بارش‌ها مواجه هستیم، باید ضمن حفظ اولویت مصارف شرب، بهداشت و طبیعتاً بخش بزرگ و مهم مصرف‌کنندگان آب شیرین یعنی بخش کشاورزی، توجه کافی و لازم را نسبت به شرایط داشته باشیم.

برنامه‌ریزی مناسب برای تامین آب شرب طی امسال را در دستور کار داریم
اردکانیان با بیان اینکه همکاران ما با جدیت برنامه‌ریزی تامین آب شرب را طی امسال در دستور کار دارند، یادآور شد: دولت توجه و حمایت خوبی در این زمینه داشته و در بودجه ۱۴۰۰ احکام بسیار خوبی را در اختیار وزارت نیرو قرار داده که امیدواریم نتیجه اجرای این احکام رونق و شکوفایی مناسب‌تری در عرضه آب و برق باشد؛ مخصوصا در بخش آب شرب به‌ویژه در مناطق روستایی گشایش‌های بسیار خوبی هم در لایحه بودجه دولت هم در تصمیمات نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که در مجموع شرایط بسیار خوبی برای صنعت آب و برق از حیث بودجه ۱۴۰۰ فراهم است.

مصرف غیرمجاز آب و برق به حکم قانون خلاف و جرم است
به گفته وی، مصرف غیرمجاز آب و برق به حکم قانون خلاف و جرم بوده و به حکم اخلاق نیز کاری غیر اخلاقی است و ما با ابزار اختیارات قانونی که داریم قطعاً با این موضوع بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.
وزیر نیرو از ابلاغ دستورالعمل‌ جدید ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها خبر داد و افزود: در همین هفته‌ جاری دستورالعمل جدیدی را در خصوص ایجاد گشایش برای استفاده از انرژی در تولید رمز ارزها ابلاغ می‌کنیم. این مهم یک کار دو منظوره بوده که هم استفاده‌کنندگان مجاز به تولید رمز ارزها بتوانند از آن بهره‌گیری کرده، هم رونقی در توسعه تجدیدپذیرها صورت گیرد.

استفاده غیرمجاز از انرژی کاری غیرمجاز و غیر اخلاقی است
وی استفاده غیرمجاز از انرژی را کاری غیرمجاز و غیر اخلاقی دانست و یادآور شد: وقتی که قانون راه استفاده قانونی و مجاز را باز گذاشته، استفاده غیرمجاز از انرژی برای تولید رمز ارزها هیچ تفاوتی با دست در جیب مردم کردن ندارد و مانند یک منزل است که در ورودی دارد اما به جای وارد شدن از در ورودی از دیوار خانه مردم بالا برود.
وزیر نیرو تصریح کرد: اگر در رابطه با این موضوع (استفاده غیرمجاز از انرژی) برخورد صورت نگیرد و این مسئله توسعه پیدا کند، اثر جدی خود را روی عرضه انرژی در مواقع حساس خواهد گذاشت و همه آسیب می‌بینند. امیدواریم مردم نیز به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.
وی اظهار کرد: دولت در زمینه ضوابط، مقررات و تسهیلات، از ابتدای سال به نحو مناسبی ایجاد گشایش کرده و به جدیت با استفاده غیرمجاز از منابع انرژی برخورد می‌کند.
اردکانیان در خصوص تعرفه آب و برق نیز عنوان کرد: از سال ۹۷ بر اساس آنچه که دولت تصویب کرد هر سال تعرفه آب و برق از اول اردیبهشت ماه فارغ از توجه به نرخ تورم، در مورد کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند فقط ۷ درصد افزایش پیدا می‌کند و در همان مصوبه ذکر شده که کسانی که بیشتر از الگوی معین، مصرف داشته باشند ۱۶ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت.
وی با اشاره به سیاست وزارت نیرو در قبال آب شیرین‌کن‌ها نیز یادآور شد: ما از ساخت آب شیرین‌کن توسط هر شخص حقیقی و حقوقی در مناطقی که کشور نیاز دارد، قطعاً حمایت می‌کنیم. همین امسال در بودجه رقم مناسب‌تری نسبت به سال گذشته برای خرید تضمینی آب شیرین پیش‌بینی شده است.
وزیر نیرو اضافه کرد: اتفاق بزرگی که در این دولت رخ داده این است که هم‌اکنون استان هرمزگان به عنوان یکی از استان‌های گرمسیری و در معرض خشکسالی، حدود ۵۰ درصد آب خود را از آب‌شیرین‌کن‌ها تامین می‌کند که نقطه امیدبخشی است. در استان بوشهر نیز طرح‌های بزرگی در این زمینه در دست اجراست.
وی با اشاره به آغاز پروژه جدید سدسازی در کشور‌ افغانستان ادامه داد: اینکه کشورها برای سدسازی اقدام کنند اتفاق غیر معمولی نیست، مخصوصاً در زمانی که بحث خشکسالی‌ها و ترسالی‌های متوالی مطرح می‌شود. طبیعتا یکی از راه‌‎های مقابله با خشکسالی، سدهایی است که از طریق آن در مواقع ترسالی بتوان آب شیرین را ذخیره و در مواقع خشکسالی استفاده کرد.
اردکانیان خاطرنشان کرد: ما با همسایگان خود بر نحوه استفاده از منابع آب مشترک در رودخانه‌های مرزی معاهداتی داریم آن معاهدات به صورت دقیق اجرا می‌شود و همه بر اجرای این معاهدات متعهد هستند.
وزیر نیرو در پایان تاکید کرد: بحث‌های زیست محیطی به‌ویژه در مناطق مرزی حائز اهمیت بوده که در دستور کار مذاکرات مشترک بین ایران و افغانستان نیز است و وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و افغانستان به‌زودی اجلاس کمیسیون مشترک را در کابل برگزار خواهد کرد و این مسائل هم در کنار بقیه مواردی که به توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دو کشور منجر خواهد شد مورد بحث واقع می‌شود.

لینک کوتاه : https://engineernews.ir/?p=2026

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.